Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Park Dedeman Elazığ

Yakın Çevreler

Harput

M.Ö.  9.  Asırdan  beri  bu  kalesiyle  müstahkem  mevkii  olarak  bilinen  Harput,  en  az  4000  yıllık  bir  maziye  sahip  bulunmaktadır.

Harput  isminin  ilk  hecesi  olan  Har, taş  (kaya) anlamına,  son  hecesi olan  put   (berd) ise   kale  anlamına  gelmektedir.  Günümüz  Türkçe si  ile  Taş  Kale  anlamını  taşımaktadır. Harput'un;  M.S. 1.  asırdan  3.  asra  kadar,  zaman  zaman  Romalıların  siyasi  ve  askeri  nüfuzunda  kaldığını   görmekteyiz.  Ancak  Romalıları  Anadolu'dan  çıkarmak  için  uzun  ve  çetin  mücadeleler  yapan  Pontus  Kralı  Mithradates  devrinde  ve  ondan  sonraki  zamanlarda el  değiştirdiği de  bilinmektedir.  Bununla  beraber,  Miladi 3. asırda, İmparator  Dioclatianus  zamanından  itibaren  Harput   bölgesi  tamamen  Roma  İmparatorluğuna  bağlanmıştır.

Atlı Doğa Yürüyüşü

Elazığ'ın  Yurtbaşı  beldesinde  bir  hipodrom  bulunmakta  ve  her  yıl  Elazığ  Atlı Spor    Klubünce  burada  at  yarışları  düzenlenmektedir.Yarışlara  çevre  illerden  gelen  at  sahipleri  de  katılmaktadır.

Dağ Doğa Yürüyüşü

İlin güneyinde bulunan  2347 metre yükseklikteki Hazarbaba ve doğusunda  bulunan  2171  metre  yükseklikteki  Mastar  dağları  bulundukları yer itibariyle Hazar ve Keban baraj göllerini görebildikleri için hem seyir tepesi konumunda olmaları, hem de Flora - Fuana  yapıları  ve  yaz  aylarına  kadar  sinelerinde  kar  tutmaları  nedeniyle  dağ  ve  doğa  yürüyüşleri  için  ideal  olup,  bu  dağlarda  özellikle  Hazar baba  dağında  hemen  her  yıl  Nisan  ve  Mayıs  aylarında dağ-doğa  yürüyüşleri   düzenlenmektedir.

İnanç Turizmi

Harput'ta  bulunan    cami,  türbe  ve  yatırlar yerli  ve yabancı  turistlerin uğrak  yerleri  arasında  bulunmaktadır.  Genellikle  Ulu cami,  Sarahatun  Cami,  Alacalı  cami  ile  Arap baba, Fethi  Ahmet baba,  Üryan baba,  Beşik baba,  Mansur baba  türbeleri,  ayrıca Harput'ta  asırlar  önce  yaşayanlar  tarafından  yaptırılan   Süryani  kilisesi  inanç  turizmi  açısından  büyük  önem  taşımaktadır. Yukarıda  belirtilen  Harput'taki  cami  ve  türbeler  her  gün  ziyarete  açık  olup,  günün  her  saatinde  ziyaret  etme  imkanı  mevcuttur

Su Sporları

Göller  itibariyle  Doğu  Anadolu'nun  en  zengin  su  bölgesi  olan  Elazığ'da  önemli  ölçüde  balık  avcılığı da  yapılmaktadır.   Kara  ve  su  avcılığı,   spor  ve  eğlence  amacıyla  yapılmakta  ise de  büyük  oranda   yapılan  balık  avcılığı  ekonomik  amaçla  yapılmaktadır.
Fırat  Nehri  ve  Keban  Barajının  yapılması  ile  oluşan  baraj  gölünde  yaklaşık  20'den  fazla  balık
türünün  bulunduğu  bilinmekte  olup,  Bu  balık çeşitleri  arasında en  fazla  beğenilen  ve  avlanan  Aynalı  Sazan  balığıdır.

Elazığ

Park Dedeman Elazığ, otel ulaşımı açısından ideal bir konumda yer alıyor. Havaalanı’ndan gelen misafirler sadece 10 dakikalık bir araç yolculuğunun ardından otele ulaşırken, otogara olan 1 km’lik mesafe ile karayolunu tercih eden misafirlerin otele ulaşması çok daha kısa sürüyor. Yine tren garı da otele 1 km’lik mesafede yer alıyor. Şehir içi ulaşım ise otelin hemen önünden kalkan taksi ve minibüslerle rahatlıkla sağlanıyor. 

Mürüdü Suyu (Sarılık Çeşmesi)

Elazığ'a  7  km.  uzaklıkta  ve  kuzeyinde  bulunan,  çevresi  bağlık  ve   bahçelik  olan biryerde  kaynayan  Mürüdü  Suyu  bir  çeşmeden  akmaktadır.  Suyunun  soğuk, kireçli  ve   karbonhidratlı  oluşu  nedeniyle  birçok  hastalığın  yanısıra  özellikle  sarılık  hastalığına  iyi  gelmektedir.

Hazar Baba Kayak Merkezi

2.347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba dağında yapılan "Hazarbaba Kayak Merkezi” 1999 yılında faaliyete geçmiş olup,kayak sporuna elverişli pisti,telesiyeji ve yeme içme imkanları ile günübirlik ziyeretçilere hizmet vermektedir. Hazar Gölü’nde her yıl büyük çapta su sporları gösterileri yapılmaktadır.

Hazar Gölü

Elazığ'a 22 km. Uzaklıkta, Elazığ - Diyarbakır karayolu güzergahında olup, Hazarbaba ve Mastar dağları arasına sıkışmış tektonik bir göldür.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan su sporları ve balık avcılığı yapılan en önemli gölüdür.Göl, günün her saatinde değişik görünüm kazanarak mavinin ve yeşilin her tonunu gösterir. Suyu berrak, sodasız ve tuzsuzdur.

Hazar Gölünün, Kilise Adası civarından başlayan batık kentin Sivrice ilçesine kadar uzandığı tespit edilmiş olup, bilimsel araştırmalarla tarihinin ve orada oluş nedeninin ortaya çıkarılmasını bekleyen, aşım sorunu olmayan göl, yerli ve yabancı turizme her yönüyle hizmet vermektedir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ Müzesi 30 Nisan 1965 yılında, “Harput Müzesi” olarak kurulmuştur. 1982 yılında Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Kampüsü içerisinde yeni müze binası ile hizmete açılmıştır. Müze binası; arkeolojik eserler ve sikke salonu, halı ve kilim galerisi ile etnografya salonu olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Müzede 14.777 adet arkeolojik, 5.301 adet etnografik, 10.846 adet sikke olmak üzere toplam 30.924 adet envantere kayıtlı eser mevcuttur.

Yakınlardaki Dedeman Otelleri

E-BÜLTEN