Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Erzurum

  • Oskvank Church
  • Palandöken
  • Twin Minarets
Dedeman Ski Lodge Palandöken, 3.278 metrelik Palandöken Dağı’nın zirvesinden bin metre aşağıda konumlanmıştır ve Erzurum şehir merkezine 6 kilometre mesafededir. Kısa bir araba sürüşü sizi modern şehrin kalbine götürürken dağın eteğinde ise Türkiye’nin en iyi kayak merkezinin keyfini çıkarıp, gece ateşin başında sohbet ederken tüm dünyadan uzak hissedebilirsiniz. Otelimiz, Türkiye’nin ikinci en uzun pisti Erzurum Havalimanı’na taksiyle sadece 30 dakika mesafededir. Dedeman Ski Lodge Palandöken’in yanıbaşında yer alan kayak pistlerine ek olarak Erzurum, Türkiye’deki en iyi kış sporları tesislerinin birçoğuna sahiptir ve 2011 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

Yakın Çevreler

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Yılda 150 gün karla kaplı olan Palandöken’deki kar tabakasının uzun bir süre ‘toz kar’ özelliğini kaybetmemesi sebebiyle Palandöken kayakçılar için bir hayalin gerçekleşmesi gibidir. Palandöken’de 22 adet pist mevcut olup bunların ikisi olimpik pist ilan edilmiştir. En son 2011 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Erzurum, yüksekliği 3.176 metre olan Palandöken’de Türkiye’nin en iyi kayak imkanını sunmaktadır. Toplam 28 kmlik pistlerin en uzun parkuru 12 kmdir. Biri teleferik olmak üzere toplam dört lifti mevcut olan Palandöken, kayak meraklıları için her zorluk derecesi için uygundur.

Çifte Minareli Medrese

Bu heybetli 13. yüzyıl yapısı, önceden kesilmiş pürüzsüz kaya ile inşa edilmiştir. Üzerinde etkileyici taş oynamaların olduğu ana kapısı ve yükselen iki minaresinin üzerinde döşenmiş çini çalışmaları bulunmaktadır. Bir savaş sırasında hasar gördükten sonra Sultan IV. Murat döneminde önce top dökümhanesi, daha sonra kışla olarak kullanılmıştır. 1942 yılında müzeye dönüştürülen Çifte Minareli Medrese, bugün hala ziyaretçi kabul etmektedir.

Yakutiye Medresesi ve Türk İslam Eserleri Müzesi

Minarelerindeki kabartma çini dokuma bantları arasındaki karmaşık motifleri ile ünlü olan Medrese, 14. yüzyılda inşa edilmiş olup içerisinde kapalı bir avlu bulunan medreselerin son örneğidir. Bugün, Erzurum Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak kullanılmaktadır ve içerisinde çok kıymetli koleksiyonlar bulunmaktadır.

Kapalı Çarşı

Şehrin merkezine konumlanmış çarşı; şık mücevherleri ve siyah kehribar olarak da bilinen, Oltu kasabasının yakınlarından gelen Oltu Taşı ile yapılan dekoratif objeleri ile ünlüdür. Oltu Taşı, karakteristik bir yumuşaklığa sahiptir; taşı oymak, yumuşaklığından dolayı çok kolayken taş oksijene maruz kaldığı anda sertleşmeye başlar. Oltu Taşı ile yapılan tespihler çok değerlidir.

Erzurum Kalesi

Modern çağın Erzurum’undan 6 km uzaklıkta bulunan bu 5. yüzyıl Bizans kalesi, 12. yüzyılda Saltuklu Hanedanı Muzaffer Gazi Bin Abu’l Kasım tarafından yapılan saat kulesi ile ünlüdür. Ayrıca kalenin görülmeye değer diğer kısımları da; İpek Yolu boyunca bir kale olarak önemini kanıtlayan çeşitli ortaçağ yazıtları ve kabartmalarının olduğu dört kapısı ve iç kalesidir.

Tortum Şelalesi

Erzurum’un 100 km kuzeyinde bulunan Tortum Şelalesi, arabayla dört saat yolculuk yapmaya değer, nefes kesici bir güzelliktedir. Tortum Gölü’nün yanında olan 48 metrelik şelale, Tortum Nehri’nin aktığı vadiyi tıkayan bir heyelan sonucu oluşmuştur.

Yakınlardaki Dedeman Otelleri

E-BÜLTEN