Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Gaziantep

  • Gaziantep Sunken Town Halfeti
  • Gaziantep Bazarr Copper Vase
  • Gaziantep Ancient Mosaic

Dedeman Gaziantep, Türkiye’nin en verimli arazilerinin kalbinde konumlanmaktadır. Anadolu’nun en büyük şehri olan Gaziantep, aynı zamanda ülkenin en büyük altıncı şehridir ve Dedeman Gaziantep de şehrin en büyük oteli ve kongre merkezidir. Gaziantep, Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde dördünü karşıladığı gibi aynı zamanda antep fıstığı yetiştirme merkezi ve önemli sayıda zeytin preslerine sahip yeridir. Büyük sanayi bölgelerinden sadece birkaç dakika mesafede olan Dedeman Gaziantep, havalimanına ise 35 dakika uzaklıktadır. Tüm bunlara ek olarak; bölgenin doğal güzellikleri, 6000 yıldır insanlığı kendisine çeken ve cezbeden büyüleyiciliktedir.

Bölgede bulunan antik eserler, Gaziantep’te birçok müze içerisinde muhafaza edilmiştir. Bölge, muhteşem doğasını keşfetmek için birçok fırsat sağlarken aynı zamanda el işi bakır bulabileceğiniz antik çarşısı, yerli baklava satan butikleri ve şehirdeki tarihi binaları şehri gezmeniz için birçok nedenden bazılarıdır. Özetlemek gerekirse, tarihi olduğu gibi aynı zamanda ekonomik kaynakları da zengin olan Anadolu’nun kalbindeki Dedeman Gaziantep’in gelişmiş olanakları, bir bütün olarak en iyisini sunmaktadır.

Yakın Çevreler

Tarihi Bakırcılar Çarşısı

Osmanlı döneminin esintilerini barındıran çarşıda, kalenin yanındaki bakır atölye çalışmalarından elde edilen el yapımı bakır işlerinin yanı sıra çok sayıda makine yapımı kilim bulabilirsiniz. Çarşının ambiyansı ve mimarisi de görülmeye değer olup, çarşıya sadece alışveriş için değil aynı zamanda gezmek için de gelinmesini sağlamaktadır.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olup, gerek ihtişamıyla gerekse tarihiyle şehir merkezinde, tarihi günümüzden 6000 yıl geçmişe, kalkolitik döneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulmuştur. İlk olarak Roma döneminde gözetleme kulesi amacıyla kullanılan Kale, Osmanlı döneminde de işlevselliğini korumuştur ve bugün turistik ziyarete açık olarak ziyaretçilerine birçok medeniyetin hatıralarını sunmaktadır.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Dar sokaklar, kesme taş duvarlar ve kiremitli kırma çatılı evleriyle Antep'in eski kent dokusunun en iyi görülebildiği Etnografya Müzesi’nin bulunduğu Antep evi, geçen asrın başlarında inşa edilmiştir. Daha sonra 1985 yılında çok harap bir vaziyette iken işadamı merhum Hasan Süzer tarafından satın alınarak restorasyonu tamamlanmıştır. Gaziantep Müzesi'nde bulunan Etnografya bölümü bu binaya taşınarak Konak-Müze tarzında ziyaretçilere açılmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Neolitik Dönem’den Bizans İmparatorluğu kalıntılarına kadar geniş bir yelpazede eser barındıran Arkeoloji Müzesi’nde; Neolitik seramik parçaları, Bronz Çağı’ndan kalma figür ve mühürler, taş ve bronz objeler, takı seramik, sikke, cam eserler, mozaikler ve Hitit, Uratu, Pers, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler aynı çatı altında sergilenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Roma ve Geç Antik dönemlerin rakipsiz antik mozaik koleksiyonuna sahip Zeugma Mozaik Müzesi, tam 2.248 metrekaredir. Türk hamamı mozaikleri, Poseidon ve Euphrates Vilları’ndan çıkan mozaikler ve Dionysos Villaları mozaikleri burada sergilenmektedir. Bizans kilisesi mozaikleri özellikle dikkat çekici olup dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir.

Rumkale

Rumkale, Fırat Nehri üzerinde kilit bir noktadaki Bizans kalesidir. Şu an Birecik Barajı rezervuarı tarafından oluşturulan bir yarımadanın içerisinde kaldığı için sadece tekneyle ulaşım sağlanabilmektedir; fakat yakında gerçekleşecek restorasyon çalışmasının ardından ziyaretçiler için bir yaya yolu oluşturulacak ve etrafında çeşitli kafeler açılacaktır.

Yakınlardaki Dedeman Otelleri

E-BÜLTEN