Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Konya

Selçuklu İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Konya, sanayi, tarım ve ticaretin dört mevsim canlı olduğu dinamik bir şehirdir. Modern ve temiz bir şehir görünümünde olan huzurun ve hoşgörünün başkenti Konya; uluslararası standartlardaki alışveriş merkezleri, plazalar ve iş merkezlerinin yanı sıra, nostaljik tramvayı, görkemli camileri ve tarihi dokusuyla mistik bir anadolu kentidir.

Şehre gelen bütün gezginlerin, ziyaret amaçları ne olursa olsun, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük tasavvufçularından olan ve hoşgörü felsefesinin timsalı Hz. Mevlâna’nın kent üzerindeki büyüsüne kapılmaması mümkün değildir.

Şehir merkezinde bulunan otelimize ulaşım son derece kolaydır. Karşısında büyük bir alışveriş merkezinin de bulunduğu Dedeman Konya Oteli, havaalanına yalnızca 15 dakika mesafededir.  

Yakın Çevreler

Alaaddin Camii

Bir bazilikadan dönüştürülen Alaaddin Camii, Rum Selçuklu Sultanları için “Tahtın Camii’si” olarak kullanılmış ve hanedan mozolesinin bulunduğu yer olmuştur. 12. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilen cami, çok sayıda sultan için kabirdir. Bugün, Camii, Konya’daki en ilgi çekici yerlerden biridir.

Mevlana Müzesi

Mevlana’nın türbesi olarak bilinen müze, aynı zamanda semazenlerin tekkesiydi. Bugün Tasavvufi mistisizmin yanı sıra Hazreti Muhammed’in sakalı gibi birçok İslam değerini de barındıran önemli bir yerdir.

Sırçalı Medresesi

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde medrese olarak kullanılmış bu eşsiz bina, bir Bizans yeraltı mezarı üzerine inşa edilmiştir. İki katlı yapıdaki yemyeşil avlu, içerisinde buharı tüten çayınızı yudumlayarak geçireceğiniz güzel bir mola için ideal yerdir.

Karatay Müzesi

Selçuklu sultanı Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında inşa edilen yapı, Medrese olarak kullanılmıştır. 1955 yılında müzeye dönüştürülmüştür ve Selçuklu çinileriyle birlikte birçok taş ve ahşaptan yapılmış el yapımı buluntuları sergilemektedir. Koleksiyon ayrıca 1970’lerde Kubadabad Sarayı’nda toplanan buluntuları da içermektedir.

İnceminare Müzesi

 

 

13. yüzyıldan kalma Medrese, 1956 yılında Selçuklu döneminden kalma taş ve ahşap çalışmalarının sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür. Selçuklu Sultanı İzettin Keykavuş II döneminde vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yaptırılan medrese, İslam öğretileri ve Sufizm felsefesini öğrencilere aktaran bir okuldu.

 

Yakınlardaki Dedeman Otelleri

E-BÜLTEN