Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Şanlıurfa

  • Şanlıurfa
  • Şanlıurfa
  • Şanlıurfa

İster iş ister din gezisi için Şanlıurfa’ya gelmiş olun, Dedeman Şanlıurfa kutsal yerleri keşfetmek için olduğu kadar aynı zamanda toplantı programınız için de en ideal konumdadır. Şanlıurfa halk arasında “Peygamberler Şehri” olarak bilinmektedir. Birçok gezgin, sadece 900 metre uzaklıktaki şehir merkezine Balıklıgöl’ü ziyaret etmek için akın ederken iş adamları ise modern toplantı tesislerimizde bir araya gelmektedir. Fırat Nehri’nin 128 kilometre doğusunda yer alan Şanlıurfa, Hz. Eyüp ve Hz. İbrahim Peygamberleri’n doğum yeri olarak bilinir. Ayrıca dünyanın en eski dini sitesi olan Şanlıurfa, 12.000 yıllık Göbeklitepe’yi içinde barındırır.

Otelimiz, Şanlıurfa Havaalanı’na 30 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır ve servis hizmeti ile kolayca ulaşım sağlanmaktadır. Antik kentin çevresindeki modern şehrin merkezinde bulunan otelimiz, önemli iş ve turistik merkezlere sadece yürüyüş mesafesi veya kısa süreli bir araba yolculuğu uzaklığındadır. Kısaca; ister son teknoloji ile örülmüş toplantı salonlarımızda konferanslara katılmak için, ister bu ilham verici bölgeyi keşfetmek için gelmiş olun; Dedeman Şanlıurfa sizi en iyi şekilde ağırlamak için beklemektedir.

Yakın Çevreler

Balıklı Göl

Osmanlı dönemi Rizvanize Camii yanında yer alan Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinmektedir. Efsaneye göre, Hz. İbrahim, putperestlerle gerçekleştirdiği mücadele nihayetinde bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateş suya, odunlar da balığa dönüşür. Balıklı Göl’deki balıklar kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadırlar. İnanışa göre, her kim gölde yüzen balıkları avlamaya kalkarsa, göldeki lanet tarafından körlük ile cezalandırılacaklardır.

Şanlıurfa Kalesi

Çok eski çağlardan beri var olan kale, Abbasiler tarafından 814 yılında yeniden inşa edilmiştir. Damlacık Dağı eteklerinde, şehrin güneybatısında bulunan kale, derin hendekler ile çevrilmektedir. Halk tarafından mancınık olarak bilinen kendine özgü ikiz sütunları ile tanınan kale, nefes kesici Şanlıurfa manzarasına sahiptir.

Göbeklitepe

Geniş ve çıkıntılı bir alüvyon ovası olan Göbeklitepe, 12.000 yıllık Neolitik bir doğa harikasıdır. Uzun zaman bir Bizans mezarlığı olarak bilinen bölgeden son kazılarda megalitler, hayvan ve insan mistik taş kabartmalarının olduğu tabletler çıkmıştır. Bazı motifler açıkça eski tanrıları temsil etmektedir.

Urfa Müzesi

Şanlıurfa’nın zengin tarihini ve arkeolojik bulguları keşfetmek için öncelikli seçenek olan müze, 1967 yılında eski şehrin merkezinde kurulmuştur. Bir etnografik ve üç arkeolojik sergisi olan müze, 74.000 el yapımı eseri bünyesinde barındırmakta ve bölgenin geçmişi ve insanları hakkında bilgi vermektedir.

Harran

Şanlıurfa’nın 44 kilometre güneydoğusunda bulunan Harran, Bronz Çağı’na kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. MÖ üçüncü bin yılda bölgedeki yaşamın başladığı bilinmektedir ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bölgenin neredeyse kendisi kadar eski mimari stili görülmeye değerdir. Harran, ilk olarak Asur döneminde MÖ 19. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bugün, bölgenin en önemli yapılarından biri Harran Üniversitesi’dir. Üniversite, İslam dünyasının ilk üniversitesi olmuş ve 8. ve 9. yüzyıllarda aktif olarak varlığını sürdürmüştür. Büyük bir kısmı bugüne kadar korunan Harran Kalesi de diğer önemli yapılar arasındadır ve Haçlı dönemine dayanmaktadır.

Hz.İbrahim’in Doğduğu Mağara

İnanışa göre, devrin hükümdarına bir müneccim, o yıl doğacak bir çocuğun hükümdarın saltanatına son vereceğini söylemesi üzerine hükümdar, o yıl doğan tüm erkek çocukların öldürülmesini emretmiştir. Hz. İbrahim’in yaşamını korumak adına annesi onu bu mağarada dünyaya getirmiştir. Mağaranın içerisindeki suyun şifalı olduğuna ve birçok hastalığı iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bugün, sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan birçok ziyaretçi mağaraya gelmektedir.

Atatürk Barajı

Yüksekliği 169 metre, uzunluğu ise 1.820 metre olan Atatürk Barajı, Fırat Nehri üzerine konumlanmıştır ve dünyanın en büyük barajlarından biridir. Yıllık elektrik üretiminin 8.900 GWh olduğu baraj, yaklaşık 1.25 milyar Amerikan Doları’na mal olmuştur. Bölgedeki sulama ile ilgili büyük ve çok yönlü bir ekonomik kalkınma projesi olarak bilinen Güneydoğu Anadolu Projesi’nin belkemiğini oluşturmaktadır.

Yakınlardaki Dedeman Otelleri

E-BÜLTEN