Dedeman Ana Sayfa
Login

Destinasyon

Destinasyon

Park Dedeman Trabzon, popülerliği giderek artan ve gelişmekte olan bir bölgede; Yomra’da yer alıyor. Havaalanına sadece 7 kilometre uzaklıkta olması ve araç ile yaklaşık 7 dakikada otele varılması konuklara büyük bir kolaylık sağlıyor. Karayolunu tercih eden misafirlerse, Karadeniz Sahil Otobanı’ndan otele direk bağlantı ile ulaşabiliyorlar. Otel aynı zamanda Cevahir Alışveriş Merkezi’ne, restoran, kafe ve sosyal mekanlara, Karadeniz sahiline de yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Trabzon merkeze ulaşımsa şehir içi otobüs ve minibüs hattının yanı sıra taksiyle sağlanabiliyor. Bunlara ek olarak şoförlü ve şoförsüz araç kiralama hizmetleri Otel Resepsiyonu tarafından veriliyor.

Yakın Çevreler

Sümela Manastırı

Trabzon ili, Maçka ilçesinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte yerleşmiştir. Eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela (Παναγία Σουμελά) veya Theotokos Sumela'dır. Kilisenin MS 365-395 tarihleri arasında Bizans imparatorluğu tarafından inşa edildiği sanılmaktadır. Manastır Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesiyle Osmanlı hükümetinin denetimine geçmiştir. 18. Yy da bir çok bölümü yenilenmiş ve fresklerle süslenmiştir. Fresklerin başlıca konuları İncilden alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ananın hayatı ile ilgili tasvirlerdir. Manastırın başlıca bölümleri; ana kaya klisesi, birkaçşapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazmadır.

Uzungöl

Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik bir köydür. Trabzona 99 km, Çaykaraya ise 19 km uzaklıktadır. Türkiyenin yağmur ormanlarının bulunduğu Soğanlı ve Kaçkar sıradağlarının birleşim yerinde bulunmaktadır. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bölgede ilk kalıcı yerleşim 1650 li yıllardan sonradır. Bol yağış ve kısmen ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde yeşildir. Uzungöl tipik Karadeniz iklimine sahiptir.

Ayasofya Camii

Trabzondaki Komnenos Devleti Krallarından I. Manuel zamanında 1238-1263 yıllarında yapıldığı kabul edilmektedir. Trabzon Ayasofyası bölgenin son Bizans devri yapılarının en önemlilerindendir. Çok iyi bir taş işçiliğine sahiptir. Taş süsleme ve fresk bakımından çok zengindir. Kilisede, Adem ile Havvanın cennetten kovulmaları, tahta oturmuş Meryem, Hz. İsanın doğumu, mucizeleri, son akşam yemeği ile cehenneme inişi, vaftiz, tek başlı kartal ve kuş figürleri bulunmaktadır.

Atatürk Köşkü

Trabzon ‘nun mesire yerlerinden biri olan Soğuksu semtinde Trabzon ‘lu bankerlerden Konstantin Kabayanidis ‘in yazlık konutu olarak 1890 tariinde yapılmıştır. Köşk 1923 yılında hazineye devredilmiştir.15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon ‘a yaptığı ilk ziyarette Atatürk tarafından gezilmiş ve çok beğenilmiştir.Bunun üzerine köşk, Trabzonluların bir armağanı olarak Atatürke verilmiştir.Avrupa mimarisinin izlerini taşıyan köşk 4 katlı bir yapıdır.Cephe özellikleri ve mekan düzeni dönemin Avrupa mimarisinin izlerini taşır.

Trabzon Müzesi

Trabzon müzesi olarak düzenlenen konak, Zeytinlik caddesinde 1900 lü yılların başlarında banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yaptırılmıştır. Mimarlarının İtalyan olduğu belirlen yapıda kullanılan bir çok malzemenin İtalya dan getirildiği bilinmektedir. 1924 tarihinde Trabzon ‘u ilk ziyaretinde Atatürk eşi Latife Hanım ve beraberindeki heyetle bu konakta misafir edilmiştir.Tüm kat duvarları tamamen kalem işi süslüdür. Kültür Bakanlığı ‘nca restorasyonu tamamlanan konak 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Çal Köy Mağarası

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen mağaranın içinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. İçerisindeki sarkıtı, dikiti, kendiliğinden oluşmuş çeşitli ilginç şekilleriyle, şelaleleri ve havuzcukları ile Düzköy ilçesi Çalköy Belediyesi içerisinde yer almaktadır.

Gülbahar Hatun Camisi

Yavuz Sultan Selimin annesi Gülbahar Hatun’un hatırası için Orta Hisar’ın batısında, Zağnos Köprüsü’nün yakınında bir külliye içerisinde yapılmıştır. Külliyeden cami ile türbe günümüze gelebilmiştir.

Santa Harabeleri

Trabzon’un Arsin ve Araklı ilçeleri’nin Gümüşhane ili sınırında bulunan Yeni Yayla mevkii’ndeki görülmesi gereken eski rum köylerine verilmiş isim. Vadilerle birbirinden ayrılmış 3 ayrı yamaçta yer alan antik kentin ne zaman kurulduğu ise bilinmiyor. Orta çağ’da kurulduğu ile ilgili bir delil yoktur. Derebeyi anlaşmazlıkları süresince yarı müstakil bir rum sığınağı olarak kullanılmıştır.

Alışveriş Merkezleri

FORUM TRABZON

Devlet Sahil Yolu Caddesi, 100.Yıl Parkı Yanı Değirmendere / TRABZON

Tel: +90 462 377 02 00

www.forumtrabzon.com

VARLIBAŞ SHOPPING CENTER

Gülbahar Hatun Mah., İnönü Cad. No:8, Trabzon Merkez/Trabzon

Tel: +90 462 223 60 00

www.varlibasavm.com

CEVAHİR SHOPPING CENTER

Cumhuriyet Mahallesi Devlet Karayolu Cad. No: 19 Yomra / Trabzon

Tel: +90 462 341 15 63

www.trabzoncevahiroutlet.com

Yakınlardaki Dedeman Otelleri