Dedeman Hotels & Resorts International
GAZİANTEP
GAZİANTEP

 

Gaziantep Kalesi

Gaziantep KalesiTürkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olup şehir merkezinde bir tepe üzerinde konumlanmaktadır. Gaziantep Kalesi’nin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihi günümüzden 6000 yıl öncesine, Kalkolitikdöneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulduğu, M.S. 2-3.yy.’da ise kale ve çevresinde “Theban” isimli küçük bir kentin olduğu bilinmektedir. Bu dönemde kalenin, bir Roma gözetleme kulesi olarak yapıldığı ve zaman içerisinde genişletildiği yapılan arkeolojik kazılarla anlaşılmıştır. Bugünkü biçimini ise kaleler mimarı olarak da bilinen Bizans İmparatoru Iustinianos döneminde M.S. 6.yy.’da almıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülen arkeolojik kazılar sonucunda, Osmanlı dönemine ait bir hamam ile bir cami ortaya çıkartılmıştır. Kalenin bir galerisi, günümüzde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panaroması Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Gaziantep
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0