Dedeman Hotels & Resorts International
ADIYAMAN
ADIYAMAN

 

Karakuş Tümülüsü
Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü

Bölgeye hakim bir noktada inşa edilen anıt mezar her taraftan kolayca görülebilen bir konumdadır. Tümülüs 110 metre çapında 21 metre yüksekliğinde  olup  Kâhta çayından getirilen taşlarla üzeri örtülmüştür. Konik bir tarzda inşa edilen Tümülüs, yapay bir tepe görünümündedir. Günümüzde ise tümülüsün bir kısmı toprakla bir kısmı da kesme kırma taşlarla örtülüdür.

Karakuş tümülüsü, adını güneyde bulunan sütun üzerinde duran 2,54 m yüksekliğindeki muhteşem kartal heykelinden alır. Kartal en büyük Tanrı Zeus’un habercisi ve aynı zamanda Kommagene’de gök yüzünün hakimiyetini sembolize eder.

Karakuş tümülüsünü I. Antiochos’un oğlu II. Mithridates (M.Ö. 36-21 ) tarafından annesi İsias adına yaptırdığı bir anıt mezardır. Mezarda, annesi İsias, kız kardeşleri Leodike, Antiochis ve Antiochis’in kızı Aka yatmaktadır.

Tümülüs ilk inşa edildiğinde, çevresinde üçerli gruplar halinde dokuz adet sütun bulunurdu. 7,05 – 7,65 metre arasında yüksekliğe sahip sütunlardan günümüze sadece dört tanesi kalmıştır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON BİZİ ARAYIN
KAPAT
Park Dedeman Adıyaman
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0