Dedeman Hotels & Resorts International
Dedeman Ayrıcalıklar Dünyasına
Hoşgeldiniz..
Loyal Club Numaranız, GSM Numaranız veya E - Posta Adresiniz
Parola
Henüz Üye Değil misiniz ?
Hemen Bize Katılın !
ADIYAMAN
ADIYAMAN

 

Perre Antik Kenti

Şehir merkezinin 3 kilometre kuzeyinde yer alan Perre, Antik kaynaklarda Me’arath Gazze Pörön, Mezopotamya’da ise Pirin ve Perin olarak adlandırılmıştır. Kent Kommagene Krallığının (M.Ö 163- M.S 72) beş büyük kentinden biridir. Malatya (Melitene) ve Kommagene’nin başkenti Samsat’ı (Samosata) birbirine bağlayan yol güzergahında olması kentin joepolitik önemini artırmıştır.

Bugün bile halkın kullandığı çeşmeden akan suyun güzelliği ve lezzetinden dolayı ordular, kervanlar ve askerlerin mola verdiği Perre Antik Kenti, Roma Dönemi’nde Antik Toros yolları için önemini sürdürmüştür.

325 yılında Piskopos Ioannes Perdos yönetiminde bir heyet Persidas eyaletinin bir kenti olarak İznik’te toplanan İncil meclisine katıldı. MS. 433 yılında Samosata’lı Andreas’ın (Elexandar) İskender’e Perre’deki bazı önemli piskoposlar hakkında yazmış olması, şehrin dini açıdan da önemli bir şehir olduğunu göstermektedir. Bütün bunlar Perre Antik Kenti’nin Antik Çağ’da hem dini hem de jeopolitik öneme sahip bir şehir olduğunu gösteriyor.

Kazılarla bir kısmı ortaya çıkarılmış olan Antik Kentin Nekropol alanında bulunan binlerce anıt mezar odaları ve galeriler burayı gezen ziyaretçileri cezbetmektedir. Nekropol alanın yanında yer alan işliklerde ise zeytin yağı, şarap ve tekstil ürünlerinin üretildiği mekanlara rastlanmaktadır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
REZERVASYON
KAPAT
OTEL SEÇİNİZ
Otel Seçiniz
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0