Dedeman Hotels & Resorts International
ESKİŞEHİR
ESKİŞEHİR

 

Sivrihisar Ulu Cami

Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camilerinden olan Ulu Cami, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindedir. Caminin çatısını 67 adet ahşap direk taşımaktadır.

Camide, Sivrihisar kilim dokumacılığının güzel örnekleri görülebilir. Minberi bir sanat şaheseri olan caminin ahşap el işçiliği de göz doldurmaktadır.

Ayrıca 13. yüzyılda yaşayan ve fıkralarında Türk dünyasının nükte, zekâ ve hoşgörü anlayışı yansıtan Nasreddin Hoca’nın mezar taşı da Sivrihisar Ulu Cami’de yer almaktadır.

Sivrihisar Ulu Cami, 2016 yılında Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dâhil edilmiştir.

Minberi bir sanat şaheseri olan caminin ahşap el işçiliği de göz doldurmaktadır. Üst örtüyü 67 adet ahşap direk taşımaktadır. Direkler, ardıç ve sarıçam cinsi ağaçlardan olup, bazı antik başlıklar kaide yapılıp üzerine oturtulmuştur. Düz ağaç başlıkları yanında bu direklerden altısı motiflerle bezenmiştir. Direklerin üst bölümleri rozet, palmet, geometrik ve bitkisel motiflerle bezenmiştir.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Eskişehir
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0