Dedeman Hotels & Resorts International
DEDEMAN İSTANBUL'A GELSEN!
DEDEMAN İSTANBUL'A GELSEN!

AYRICALIKLARI YAŞAYACAKSIN

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi
Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam Sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nde açılan son müzedir.1914 yılında Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi İmaretler Bölümü’nde kurulan müze, 1965-1983 yılları arasında onarılan İbrahim Paşa Sarayı'na taşınmış ve 1983 yılında ziyaretçilere açılmıştır.

Sultan Ahmet Meydanı batısında yer alan İbrahim Paşa Sarayı (16.yy.) 1983 yılından beri Türk ve İslam Eserleri Müzesidir. Sultan sarayları dışında günümüze gelen tek özel saraydır. Kemerler üzerine yükseltilmiş yapı üç taraftan ortadaki terası çevreler. Terastan müzenin ilk bölümüne merdivenlerle ulaşılır. Odalar ve salonlarda İslam dünyasının değişik ülkelerinde meydana getirilmiş nadir sanat eserleri sergilenmektedir.

İslam sanatının en erken döneminden 20’nci yüzyıla uzanan zaman diliminde Emevi, Abbasi, Kuzey Afrika, Endülüs, Fatımi, Selçuklu, Eyyubi, İlhanlı, Memlük, Timurlu, Safavi devletleriyle çeşitli Kafkas Ülkeleri, beylikler ve Osmanlı Dönemi eserlerini bakımından zengin bir koleksiyona sahip müzede birçok bölüm kendi başına müze olabilecek niteliktedir.

Müzenin sadece ‘El Yazmaları’ bölümü 18 bin 298’i bulan esere ev sahipliği yapmaktadır. Sergilenen taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, cam eşyalar devirlerinin en kıymetli örnekleridir.

Büyük salonların bulunduğu geniş camekanlı kısımda sayıları 1700’ü bulan el işi Türk halılarının şaheser örnekleri sergilendiği koleksiyon, dünyanın en zengin koleksiyonlarından biridir. 13’üncü yüzyıl Selçuklu halıları ve sonraki asırlara ait diğer parçalar itina ile sergilenmişlerdir.

Halı bölümünün alt katında ise son birkaç yüzyıla ait Türk günlük yaşamı ve eserlerinin sergilendiği ‘Etnoğrafya Bölümü’ bulunmaktadır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON BİZİ ARAYIN
KAPAT
Dedeman İstanbul
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0