Dedeman Hotels & Resorts International
GAZİANTEP
GAZİANTEP

 

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden birisi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi, konu ve renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir mozaik koleksiyonuna sahiptir. Sergilenen yaklaşık 3000 m² mozaik kapsamında metrekareye düşen tessera (her bir mozaik taşına verilen isim) sayısının fazlalığıyla dikkat çekmektedir. Üç boyutlu tasarımlar ve üst düzey tekniklerle dönemin mimarisi, yaşam biçimi, bitki ve hayvan temalarının zengin bir biçimde mozaiklere aktarılması, Zeugma’yı dünya çapında en önemli müzelerden biri haline getirmiştir.

Müzedeki eserler o dönemde kentte yaşamış olan insanların inançları, kültürü ve günlük yaşantısını geçirdiği ortamın mimarisine birebir uygun olarak Zeugma Antik Kenti’ndeki konumlarına göre yerleştirilmiştir. Bu şekilde Fırat Nehri’ne en yakın konumda bulunan mozaikler girişte yer alırken kentin teraslarına doğru yükselen mozaikler sırası ile yerleştirilmiş ve ikinci kata gelindiğinde bugünkü su seviyesinin hemen altı veya üstünde bulunan kotlardan gelen mozaikler sergilenmiştir. Bodrum katta sergilenmekte olan Roma Hamamı’na ait mozaikler, baraj gövdesinin hemen altından çıkan mozaiklerdir. Ziyaretçiler Zeugma Antik Kenti’nin en alt kotunda bulunan hamam mimarisi ve mozaiklerini Zeugma Mozaik Müzesi’nin en alt kotunda görecektir.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen en göz alıcı eserlerden bir tanesi bronzdan yapılmış Savaş Tanrısı Mars (Ares) Heykeli’dir. Ayrıca dünyaca ünlü “Çingene Kızı Mozaiği” (aslında menad olduğu düşünülmektedir) burada sergilenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi, sadece mozaiklerin sergilendiği, konferansların yapıldığı bir kompleks olmaktan çok, her türlü restorasyon ve konservasyon hizmeti verebilecek donanıma sahip laboratuvarları, geniş alanlı depoları, çalışma ofisleri ve atölyeleri ile aynı zamanda önemli bir mozaik enstitüsü olma niteliğine sahiptir.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Gaziantep
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0