Dedeman Hotels & Resorts International
DENİZLİ
DENİZLİ

 

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Roma ve Bizans dönemlerinde antik bir kaplıca kenti olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Hierapolis, Denizli şehir merkezine 20 km uzakta yer almaktadır. Bu bölge ılık, mineral bakımından zengin sularla dolu dünyaca ünlü bir kalsit traverten harikasına ev sahipliği yapan Pamukkale olarak biliniyor. Pamukkale popüler bir termal merkezdir; kalsiyum ve demir açısından zengin sularının iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Pamukkale'nin yukarısında bulunan antik kent, MÖ 2. yüzyılda Bergama Kralı II. Eumenies tarafından kurulmuş ve antik Pergamum'un efsanevi kurucusu Telephos'un eşi Hiera'nın adını onurlandırdığına inanılmaktadır.

Ilık, mineral bakımından zengin sularla dolu kalsit travertenleri (veya terasları) ile ünlü Pamukkale, kaplıcaları sayesinde öne çıkıyor. Pamukkale'nin bulunduğu bölge, Lykos (Çürüksu) Vadisi kaynaklı kaplıcaları ile özel bir yapıya sahiptir. Hierapolis'te hamamları, tapınakları ve antik tiyatro kalıntılarını görebilirsiniz. Mısır Kraliçesi'nin banyo yaptığı rivayet edilen bir kaynak olan Kleopatra Havuzunda yüzebilirsiniz.

Hz.İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Philippus’un öldürüldüğü kent olan Hierapolis, Hristiyanlık açısından kutsal yerleşim yerlerinden biridir. M.S.4. yüzyılda din merkezi ilan edilmiş, Bizans döneminde Piskoposluk merkezi olmuştur. Antik kent içinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan Aziz Phillipus’un Mezarı ve Martyrium’u Hristiyanlığın kutsal yapılarındandır.

Hierapolis Antik Kenti içinde yer alan eski Roma Hamamı günümüzde Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Hierapolis ve yakın çevresinden çıkarılan çeşitli arkeolojik buluntuları müzenin travertenden yapılı taş bloklu salonlarında ziyaret edebilirsiniz.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Denizli
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0