Dedeman Hotels & Resorts International
DENİZLİ
DENİZLİ

 

Laodikeia Antik Kenti
Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti

Anadolu'da M.Ö. 1. yüzyılda Roma döneminin önemli bir kenti olan kent, bu döneme ait büyük eserlere ev sahipliği yapıyor. Denizli şehir merkezine arabayla yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan Laodikeia antik kenti, tarihin en büyük ticaret merkezlerinden biri olma özelliği ile görülmesi gereken yerler arasında.

Antik coğrafyada Frigya, Lidya, Karya bölgelerinin kesişim bölgesindeki Lykos (Çürüksu) Vadisinin ortasında yer alan kent, Seleukoslar Kralı II. Antiokhos Teos tarafından eşi kraliçe Laodike adına, Lykos Irmağı’nın güneyinde kurulmuştur. Antik kaynaklarda daha çok “Laodikeia ad Lykum (Lykos’un kıyısındaki Laodikeia” olarak geçmektedir.

Hıristiyanlık dünyası için büyük önem taşıyan Laodikeia, M.S. 4. Yüzyıldan itibaren “kutsal hac merkezi” olma özelliğine sahip olmuştur. İncil’de adı geçen ve Anadolu’nun yedi ünlü kilisesinden biri olan Laodikeia (Hac) Kilisesi burada bulunmaktadır.

Laodikeia’nın günümüze kadar ulaşan önemli yapıları arasında, Anadolu’nun en büyük stadyumutiyatroları, dörthamam kompleksi, agoraları, Nympheumu, anagirişkapısı, meclisbinası, tapınakları, kiliseleri ve anıtsal caddesi yer almaktadır.

Laodikeia Antik Kenti UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Denizli
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0