Dedeman Hotels & Resorts International
DENİZLİ
DENİZLİ

 

Pamukkale Gözler’de Kekik ve Adaçayı
Pamukkale Gözler’de Kekik ve Adaçayı

Pamukkale Gözler’de Kekik ve Adaçayı

Pamukkale ilçesine bağlı Gözler Mahallesi’nde bölgenin toprak ve iklim şartlarının uygunluğu nedeniyle kekik ve adaçayı üretimi yapılmaktadır. Türkiye’nin kekik ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Denizli, dünyanın birçok ülkesine kekik ihracatı yaparak adını duyurmuştur. Yöre çiftçileri tarafından tamamen organik yollarla üretilen kekik, taze fidanlar kullanılarak ve toprağın nemli kalmasıyla yüksek kalitede hasat edilebilmektedir. Mart ayında dikilen kekik fideleri Mayıs-Haziran aylarında hasada uygun hale gelir. Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere pek çok alanda kullanılan kekik, yemeklere ve salatalara lezzet ve aroma katar.

Pamukkale’de yetiştirilen diğer bir aromatik bitki de adaçayıdır. Bölgenin toprak ve iklim şartlarına iyi uyum sağladığı için kaliteli adaçayı üretimi yapılabilmektedir. Doğal yöntemlerle yerel üreticiler tarafından üretimi yapılan adaçayı Pamukkale’nin eko turizmi açısından değer katmaktadır. Şifalı bir bitki olan adaçayı, çayı demlenerek kış aylarında hastalıklardan korunmak için tüketilebilir. Yangı azaltıcı (antienflamatuar) özelliği sayesinde boğaz ağrılarına ve ağız yaralarına iyi geldiği bilinir.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Denizli
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0