Dedeman Hotels & Resorts International
DENİZLİ
DENİZLİ

 

Renkli Buldan ve Babadağ Evleri
Renkli Buldan ve Babadağ Evleri

Renkli Buldan ve Babadağ Evleri

Antik dönemlerden beri dokumacılığın yapıldığı,Türkiye’nin dokumacılık ve tekstil ürünleri alanında en önemli merkezlerinden olan Buldan ilçesi renkli mimarisi ve sokakları ile görülmeye değer yerler arasındadır. İlçenin dokumacılık alanındaki kültürel birikimi şehrin mimarisine ve kent estetiğine de yansımıştır. Osmanlı döneminde dokumacıların kullandığı evlerin alt katlarında atölye ve tezgahlar bulunurdu. Bu nedenle, geleneksel dokumacılık kültürü yıllarca devam etmiş ve özgünlüğünü koruyan bir şehir dokusu ortaya çıkmıştır. Buldan evlerinin ortak özellikleri, genellikle cumbalı ve geniş saçaklı olmaları, kerpiç ve ahşap malzemenin birlikte kullanıldığı yapılar olmalarıdır. Bu yapıların en önemli özelliklerinden biri de, birbirlerinin manzaralarını engellemeyecek şekilde ve yamaç ev yapılanmaya uygun şekilde inşa edilmeleridir. Buldan evlerinde görülen ahşap ustalığı ve ağaç işlemeciliği halk kültürünün özgün motiflerini yansıtmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi şehir dokusunu yansıtan, aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi mimari üslubunun bir arada görülebildiği Buldan evleri Türkiye’nin önemli kültürel varlıkları arasındadır. Restorasyon çalışmaları sonucunda daha estetik bir görünüm kazanan tarihi Buldan evlerinin bulunduğu bölge Kentsel Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. 

Denizli’nin Babadağ ilçesi ise hem doğal güzellikleri hem de şehir dokusu ile dikkat çekmektedir. Buldan gibi dokumacılık kültürünün geliştiği, 1950’li yıllarda el tezgahları ile önemli bir tekstil üretimi kapasitesi olan Babadağ’ın tarihi evleri de şehre ayrı bir değer katmaktadır. Rengarenk tarihi evlerin altındaki tahta atölyelerden çekiç sesleri duyulurken şehrin sokaklarında nostaljik bir yolculuk yapmak mümkün. 

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Denizli
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0