Dedeman Hotels & Resorts International
DENİZLİ
DENİZLİ

 

Tavas Baklavası ve Tavas Ballı Tahinli Pide
Tavas Baklavası ve Tavas Ballı Tahinli Pide

Tavas Baklavası ve Tavas Ballı Tahinli Pide

Tavas Baklavası, nişan, düğün, bayram gibi tüm özel günlerde kendine has geleneksel malzemeler ve yöntemlerle hazırlanan şerbetli bir hamur tatlısıdır. 40 kat yufkanın her sırasına dökülen cevizlerin şerbetle buluşması ile damaklarda unutulmayacak bir lezzet bırakan Tavas Baklavasını yapmak ayrı bir ustalık gerektirir. Tavas Baklavasını özel kılan içinde kullanılan malzemeler ve pişirme tekniğidir. Baklava yufkaları, buğday, kepekli ve arpa ununun karışımından oluşan “urga unu” kullanılarak açılır. Bakır sini (tepsi) içinde kara fırın olarak adlandırılan odun fırınlarında meşe odunu ateşinde 25-30 dakika pişirilirTavas Baklavasının gerçek tadına varılabilmesi için bir gün boyunca dinlendirilmesi gerekir. Servise hazır hale gelen baklavanın el ile yenilmesi tavsiye edilir.

Tavas’ın meşhur lezzeti Ballı Tahinli Pide geleneksel pideden farklı olarak tatlı olarak tüketilir. Mayalı hamurdan yapılan hamur bezeleri el yordamıyla açılarak tahinli karışıma bulanır. Bir miktar dinlendirildikten sonra odun ateşinde pişirilen tahinli pide, üzerine isteğe göre bal dökülerek tatlandırılır ve sıcak olarak servis edilir. Mutlaka tadılması gereken bu pide, Tavas halkı tarafından “içli-dışlı” olarak adlandırılır.

Size Özel Kampanyalar
Haber bültenimize abone olun ve size özel kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun...
Siz değerli misafirlerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla yerel ve uluslararası kalite ve hizmet çalışmalarımız devam etmektedir.
REZERVASYON
KAPAT
Park Dedeman Denizli
Kişi Sayısı
Yetişkin
1
Çocuk
0