Arsemia Tapınağı

Dedeman

LOKASYON OLARAK TARIHI VE MODERN MEKâNLARA YAKIN

Lokasyon olarak tarihi ve modern mekânlara yakınlığı ile farklılaşan Park Dedeman Adıyaman, Adıyaman Havalimanı’na 20 dakika, Perre Antik Kenti’ne 5 dakika, Nemrut Dağı ve Arsemia Tapınağı ören yerlerine de yaklaşık 90 dakika mesafede yer alarak misafirlerine eşsiz fırsatlar sunuyor. 

Feedback Form
Capthca

Arsemia Tapınağı

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Arsemia Antik Kenti, Nemrut güzergahı üzerinde bulunan bir ören yeridir.

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Arsemia Antik Kenti, Nemrut güzergahı üzerinde bulunan bir ören yeridir. Bir dönem Kommagene uygarlığının başkenti olan Arsemia Antik Kenti, "Kale" olarak da isimlendiriliyormuş. Savunma amacıyla kullanılan kent, dini amaçlı tüneller kazmak için de kullanılmış.

Arsemia Antik Kenti'ne dar bir patika yoldan çıkılır. Bu yolun üzerinde bir heykel ve su sarnıcı bulunuyor. Yukarı doğru ilerledikçe karşınıza Arsemia Antik Kenti'nde Kommagene Krallığı'nı zirveye taşıyan Kral I. Antiochus'un babası I. Mithridates'in mezarı çıkıyor. Mezarın üzerinde ise I. Antiochus tarafından koydurulan ve Arsemia tarihine ışık tutan Anadolu'nun en büyük Grekçe kitabesi bulunuyor. Kitabede; Arsemia Kenti'nin I. Antiochus'un atası Arsames tarafından kurulduğu, bölgenin krallığın yazlık başkenti olduğu, I. Mithridates'in mezarı olduğu, anıt mezar ile dönemin uygarlığı ile ilgili tarihi bilgiler yer alıyor.